Biblioteka szkolna
Biblioteka szkolna odgrywa niezwykle istotną rolę w procesie edukacji, służy realizacji programów nauczania i wychowania, edukacji kulturalnej i informacyjnej dzieci i młodzieży oraz kształceniu i doskonaleniu nauczycieli. Jest miejscem, w którym uczniowie mają dostęp do różnorodnych materiałów, rozwijają swoje umiejętności czytelnicze, zgłębiają i poszerzają wiedzę na różne tematy.
Uczniowie mają możliwość skorzystania z różnych podręczników, encyklopedii, słowników i innych materiałów, które mogą im pomóc w zrozumieniu omawianych tematów. Bibliotekarz również służy pomocą w znalezieniu odpowiednich źródeł informacji i udziela wsparcia w poszukiwaniu materiałów potrzebnych do realizacji projektów czy referatów.
Do zadań biblioteki szkolnej należą w szczególności:
1) udostępnianie książek, innych źródeł informacji i materiałów bibliotecznych;
2) tworzenie warunków do poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjną;
3) rozbudzanie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów;
4) wyrabianie i pogłębianie u uczniów nawyku czytania i uczenia się;
5) organizowanie różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną;
6) gromadzenie podręczników, materiałów edukacyjnych, materiałów ćwiczeniowych i innych materiałów bibliotecznych;
7) konserwacja i selekcja księgozbiorów.
Godziny pracy biblioteki:
Wtorek-7.30-11.45
Środa-7.30-12.30
Czwartek- 7.30-12.30, 12.45-13.30
Polecam do przeczytania:
Dla najmłodszych ,,Mądre bajki”- Agnieszki Antosiewicz to zbiór ciekawych opowiadań, które przekazują ważne prawdy i uczą czegoś wartościowego. Bajki napisane przystępnym, zrozumiałym językiem, pięknie zilustrowane.
Dla nieco starszych ,,Najpiękniejsze baśnie Grimm i Perrault”- to zbiór ponadczasowych opowieści, które nigdy się nie nudzą, a płynący z nich morał jest zawsze aktualny. Serię książek ,,Opowiem ci mamo” – ,,Co robią psy”, ,,Co robią koty’’, ,,Co robią samoloty”…
Dla nastolatków ,,Trzynastka na karku” Katarzyny Majgier, ,,O chłopcu, który szukał domu” Ireny Jurgielewiczowej, ,,Niechciana” Barbary Kosmowskiej, ,,Nastolatki pod mikroskopem” Jana Weilera- to książki o koleżeństwie, przyjaźni, pierwszej miłości, goryczy samotności, smaku przerażenia. O poznawaniu siebie i potrzebie podjęcia najtrudniejszej decyzji, która nie pyta , ile masz lat…
Zapraszam do biblioteki, na pewno każdy znajdzie w niej coś dla siebie!
Życzę miłej lektury!