Zasady korzystania z telefonów komórkowych

Zasady korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń

1.Uczeń ma prawo korzystać z telefonu komórkowego oraz innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły, zgodnie z zasadami określonymi poniżej.

2.Podstawą prawna przestrzegania warunków wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły jest art. 99 ust. 4 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe

  • Zapis „telefon” w dalszej części procedury odnosi się także do smartfonów, urządzeń typu smartwatch itp.
  • Zapis „inne urządzenia elektroniczne” odnosi się do tabletów, odtwarzaczy muzyki, dyktafonów, aparatów cyfrowych, słuchawek, ładowarek itp.

 

3.Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za zaginięcie lub zniszczenie tego rodzaju sprzętu.

  1. Podczas zajęć edukacyjnych, opiekuńczych, treningów, uroczystości szkolnych, zajęć pozalekcyjnych, a także egzaminów zewnętrznych (egzamin ósmoklasisty, w tym próbne) organizowanych na terenie szkoły obowiązuje bezwzględny zakaz korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych. Podczas nauki zdalnej uczeń może korzystać z telefonu tylko w celach edukacyjnych w przypadku braku dostępu do komputera stacjonarnego czy laptopa.

 

5.Uczeń jest zobowiązany do wyłączenia lub wyciszenia telefonu (bez wibracji) i schowania go w torbie/plecaku przed rozpoczęciem zajęć edukacyjnych. Telefon pozostaje niewidoczny zarówno dla ucznia, jak i pozostałych osób.

 

6.Obowiązuje zakaz korzystania z telefonów i innych urządzeń elektronicznych w toaletach i przebieralniach.

 

7.Uczeń może korzystać z telefonu, a także innych urządzeń elektronicznych w celu wyszukania informacji niezbędnych do realizacji zadań podczas zajęć, po uzyskaniu zgody nauczyciela prowadzącego dane zajęcia lub na jego wyraźne polecenie.

 

8.Na terenie szkoły zakazuje się uczniom filmowania, fotografowania oraz rejestrowania dźwięku na jakichkolwiek nośnikach cyfrowych oraz wykorzystywania wizerunku szkoły, nauczycieli, uczniów i innych pracowników.

 

10.W szczególnych przypadkach nagrywanie zajęć edukacyjnych oraz utrwalanie ich
w jakikolwiek sposób możliwe jest wyłącznie po uzyskaniu zgody dyrektora szkoły lub nauczyciela prowadzącego zajęcia edukacyjne.

 

11.Możliwe jest korzystanie z telefonu komórkowego poza zajęciami edukacyjnymi (podczas przerw, przed i po zajęciach lekcyjnych).

 

12.Podczas pobytu dziecka w szkole kontakt z rodzicem jest możliwy poprzez wychowawcę, sekretariat szkoły.

 

13.Na wykonanie zdjęcia, nagranie filmu potrzebna jest zgoda osoby fotografowanej, filmowanej. Osoba, której dobro osobiste zostało zagrożone, może żądać zaniechania tego działania (zaprzestania fotografowania, usunięcia wykonanych zdjęć), a w przypadku, gdy dobro osobiste zostało już naruszone, może żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, np. przeprosiła na forum klasy.

 

14.Naruszenie godności nauczyciela w drodze publikacji w Internecie można rozpatrywać na gruncie prawa karnego – w takim przypadku może być rozważane przestępstwo zniesławienia lub znieważenia nauczyciela. Nauczyciel podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych na zasadach określonych w kodeksie karnym.

 

15.W przypadku niezastosowania się do próśb nauczyciela o zaprzestanie korzystania
z urządzenia, uczeń musi liczyć się z zawiadomieniem przez nauczyciela lub wychowawcę jego rodziców oraz obniżeniem oceny zachowania ucznia, której jednym z kryteriów jest stopień respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego oraz obowiązków określonych w statucie szkoły.

 

16.Naruszenie przez ucznia zasad używania telefonów komórkowych na terenie szkoły może spowodować zabranie urządzenia przez nauczyciela na czas zajęć lekcyjnych i położenie go w widocznym miejscu. Za wcześniejszą zgodą rodzica może go także przechować do końca zajęć i oddać dopiero rodzicowi lub aparat zostaje wyłączony w obecności ucznia i przekazany do sekretariatu szkoły. Przypadek ten zostaje odnotowany przez wychowawcę klasy w dzienniku elektronicznym jako uwaga i jest uwzględniana podczas oceniania z zachowania.

 

17.Po odbiór telefonu zgłaszają się rodzice lub prawni opiekunowie ucznia. Zostają oni zapoznani z sytuacją i pouczeni o konsekwencjach (w tym konsekwencjach prawnych związanych z naruszeniem prywatności uczniów lub pracowników szkoły).

 

18.Zasady korzystania z telefonów i innych urządzeń elektronicznych podczas wyjść, wycieczek edukacyjnych organizowanych przez szkołę.

 

  • Jeśli istnieje możliwość zabrania telefonu i/lub innego urządzenia elektronicznego na wycieczkę, wyjście edukacyjne uczeń ma prawo korzystania z tych urządzeń wyłącznie w zakresie niewpływającym na organizację i przebieg tego przedsięwzięcia.

 

  • Podczas wyjść zorganizowanych przez szkołę (teatr, kino, muzeum, zwiedzanie
    z przewodnikiem, lekcja w terenie, konkursy, zawody sportowe, itp.) uczeń jest zobowiązany do wyłączenia/wyciszenia telefonu (bez wibracji) i schowania go w torbie/plecaku. Tylko za zgodą nauczyciela uczniowie mogą skorzystać z telefonu.

 

  • W przypadku nieprzestrzegania przez ucznia powyższych procedur nauczyciel odnotowuje ten fakt w dzienniku elektronicznym i postępuje zgodnie z zapisami w statucie szkoły.

 

  • Konfiskata telefonu może odbyć się wyłącznie po uprzednim uzyskaniu przez nauczyciela zgody na takie działanie od rodziców ucznia.

 

19.Zakaz korzystania z telefonów komórkowych obowiązuje także nauczycieli i innych pracowników szkoły podczas zajęć edukacyjnych, narad i posiedzeń rady pedagogicznej (nie dotyczy to sytuacji, gdy nauczyciel spodziewa się ważnej rozmowy telefonicznej dotyczącej sprawy służbowej).

 

20.Każdy nauczyciel ma obowiązek ustalić z uczniami zasady korzystania z telefonów komórkowych na lekcji, które nie są sprzeczne z niniejszymi zasadami.

Skip to content